Tvlovagls
Taln a mai lovassportok kzl a tvlovagls tekint vissza a legrgebbi mltra. Bukephalos Nagy Sndort lltlag 18.000 km-en t vitte a htn. Az amerikai pniexpressz egyik lovasa hat hnapon t hetente, a ht hrom jszakjn, 480 km-t tett meg. A 19. szzad vgn a katonasg rendezett hosszabb tvon tvlovagl versenyeket. A Bcs-Berlin kztt 1892-ben megrendezett tvlovagl verseny a magyar lovak tt sikert hozta. Mivel sok l nem lte tl a megprbltatsokat, ma mr igen szigor szablyok mellett rendezik meg a tvlovagl versenyeket. A Nemzetkzi Lovas Szvetsg 1980-ban hivatalos szakgv nyilvntotta a tvlovaglst. A specilisan erre a clra tenysztett s felksztett lovakon a versenyzk klnbz tvokon (30-120 km) indulhatnak. A plya elre meghatrozott tvonalon halad, s vltozatos terepviszonyokkal rendelkezik.
Tudnivalk a tvlovaglsrl s a tvhajtsrl
Maga a tvlovagls ugyan meglehetsen j sportg, hiszen 1988-ban rendeztek Magyarorszgon elszr tvlovas versenyt. Ugyanakkor nem is olyan rgen mg a magyarok szmra egszen termszetes volt, hogy nagy tvolsgokat tegyenek meg lhton. gy akr a kalandozsok korig vissza lehetne vezetni a „sportg” mltjt. Az, hogy a tvlovagls jonc a lovassportok kzt, elssorban azt jelenti, hogy az elkvetkez vtizedben vrhatan rohamos fejlds el nz. Erre predesztinlja hangulata, romantikja, egyszersge. A hobbylovasok szmra ez a sport sokkal knnyebben elrhet, mint a tbbi lovas szakg, gy szles tmegbzis llhatna lsportolink mgtt. Ms sportgakban versenyz lovasok szintn szvesen prbljk ki magukat s lovaikat a barti hangulat amatr versenyeken. A klfldi pldk mellet a hazai versenyeken rszt vevk nvekv szma is biztat a sportg jvjre nzve. Ersebb klfldi szervezetek mr olimpiai sportgg minstsrt kzdenek.
A tvlovagl, illetve tvhajt verseny sszetett kpet mutat lrl s lovasrl egyarnt. A l belovagoltsgt, idomtottsgt, irnythatsgt, tulajdonsgait, a versenyz idomtsi s llkpessgt is prbra teszi. A verseny tbb szakaszbl ll. Az egyes szakaszokat - minimum 40 km-knt - megllk vlasztjk el egymstl, ahol minden esetben llatorvosok vizsgljk meg, hogy a lovak tovbblovaglsra, illetve hajtsra alkalmas llapotban vannak-e.
Magyarorszgon a lovas szvetsg rvid, kzp- s hossztvon r ki bajnoksgot tvlovasok szmra. A Magyar Tvlovagl Bajnoksg versenyein 100-160 km-t kell egy nap alatt teljesteni, kt napos verseny esetn pedig minimum 80 km a napi tv. Kzptvon 80-100 km kz esnek a versenyek, gyakorlatban ltalban 80 km-esek. Rvidtv versenyeket ltalban 40 km-esre tervezik. Ezenkvl a megyei bajnoksgokon s az amatr, illetve hzi versenyeken indulhatnak a versenyzk 20, 30, 40 s 60 km-es tvokon is. Az orszgos bajnoksg 5 forduls, s az egyes versenyeken elrt pontok csak akkor addnak ssze, ha ugyanaz a lovas ugyanabban a kategriban ugyanazzal a lval szerzi azokat. A tvhajtk els s msodik kategris versenyeken tehetik prbra lovaikat. Az els kategris, bajnoki futamokon kt naposak a versenyek, mindkt nap 40 km-t kell hajtani. A msodik kategris versenyek 20-40 km-esek.
A tvlovagl s tvhajt versenyek pontozsa km-ek utn jr alappontokbl, valamint a relatv helyezsi pontokbl tevdik ssze. A relatv helyezsi pontok szma a rsztvevk szmtl fgg. Az els helyezett relatv helyezsi pontszma megegyezik a versenyt eredmnyesen teljestk szmval, de maximum 20 pont, a 20. helyezett 1 pontot kap, kztk pedig egyesvel cskken a pontok szma. A plyt mindig jl lthat jelzsekkel ltjk el, hogy a versenyz biztonsggal tjkozdhasson. Minden megtett 10 km-t, valamint a cl eltti utols 1500 m-t is jellik a plyaptk. A versenyplyn akadlyok lehetnek, melyek lekzdse azonban nem ktelez, ilyenkor egy kiss hosszabb elkerl szakaszon is tovbb lehet haladni.
A versenyzk a plyrl trkpet kapnak, miutn azt a Bri Bizottsg elfogadta. A verseny eltti napon, technikai rtekezleten ismertetik a plyval kapcsolatos tovbbi fontos rszleteket. Az egyes szakaszok hosszt s az elrt idkorltokat mindig az aktulis versenykirs tnteti fel. Minden versenyzt „Versenyzsi lappal” ltnak el a szervezk. Erre rgztik a versenyzk minden lovaglsi, rkezsi s indulsi idejt. A jrmdot a versenyzk maguk vlasztjk meg a verseny sszes szakaszn. A verseny kzben a lrl le lehet szllni, lehet a lovat vezetni, de a start- s a clvonalon minden esetben lovon, illetve bakon lve (segdhajtnak a kocsin tartzkodva) kell thaladni. Ha a lovas nem vgleg lpi t a clvonalat, hanem csak egy szakasz vgeztvel pihenre rkezik, t is vezetheti lovt a clvonalon. Egy l, ugyanazon versenyen csak egy versenyszmban indulhat. A plyn a versenyzn kvl ms a lovat nem lovagolhatja, nem vezetheti, nem hajthatja. A verseny sorn a Bri Bizottsg ellenrzi a brskodst, az llatorvosi ellenrzseket s az idmrst. Ha egy versenyzt a versenybl brmilyen indokkal kizrtak, a plyt azonnal el kell hagynia, s amennyiben van ilyen, egy alternatv tvonalon kell a kiindulpontra visszatrnie.
A versenyznek a verseny sorn szksge van segtkre, akik az erre kijellt helyen vagy helyeken vzzel illetve lelmiszerrel ltjk el a lovast, segdkeznek a l itatsban, valamint megfelel idjrsi viszonyok esetn a l mossban. A pihenhelyeken, llatorvosi ellenrz pontokon szintn gondozhatjk a lovat. Az itt nem emltett brmely ms segtsg tilos, a versenybl val kizrst vonja maga utn. A tvlovas versenyeken a lval szemben brmifle kegyetlen bnsmd tilos. Sarkanty s plca hasznlata nem megengedett. Ezen szablyok megszegsnek kvetkezmnye kizrs.
A verseny gyztese az, aki a legrvidebb id alatt teljesti a megadott tvot. Csapatok esetn az els hrom helyezst elrt csapattag eredmnynek sszege dnti el a versenyt. Holtverseny esetn az a csapat lesz az els, akinek a harmadik csapattagja rte el a legjobb idt. Hromtag csapatok megelzik az egy vagy kt tagbl ll csapatokat. Az a versenyz, akit egy versenybl kizrnak, az adott verseny ltalnos rtkelsbl is kiesik. A versenyre minden versenyz maga jelentkezik (csapatok esetn a csapatvezet). A versenyz s a l/lovak nevt/neveit a Bri Bizottsgnak kell bejelenteni. A rajtlistt legksbb egy rval az llatorvosi szemle utn le kell adni.
A lovak egszsgi llapott az llatorvosi kapuknl ellenrzik. Amikor a lovas berkezik, az idmr feljegyzi a berkezsi idt. Ettl szmtva 30 percen bell jelentkezni kell llatorvosi vizsglatra. A versenyz nett ideje csak akkor ll meg, amikor llatorvosi vizsglatra jelentkezik (belpsi id), s a l paramterei megfelelnek bizonyulnak. Jelentkezni („idt krni” )akkor lehet, amikor a l pulzusszma percenknt 64-re, 60-ra vagy az al sllyedt. Amennyiben a mrt rtkek nem megfelelek, a 30 percen bell mg egyszer lehet jelentkezni. Amennyiben a l pulzusa s lgzse 30 percen bell sem ll helyre, akkor a versenybl ki kell zrni. Ez a dnts megfellebbezhetetlen. Az llatorvosok a lovak mozgst, vzhztartst, blmozgst, izmait, nyereghelynek rzkenysgt is vizsgljk egyebek kzt. Brmely srls, sntasg, egyb egszsggyi problma esetn az llatorvos dnt a versenybl val kizrsrl. Ezutn kvetkezik a ktelez pihensi id, mely versenyektl fggen 15 perctl 40 percig vltozhat. Kilpsi id az, amikor a versenyz a ktelez pihensi id leteltvel ismt ellovagol. A versenyt egy vgs llatorvosi vizsglat zrja, a clba rkezst kvet 30 percen bell.
A tvlovagl versenyre jelentkezknek a verseny ideje alatt biztonsgi fejvd hasznlata ktelez (nemzetkzi standard szerinti tvlovas fejvd, hrom ponton rgztett kobak, aclbettes zsokkobak). Kerkpros fejvd viselse nem megengedett. Fejvd viselse a tvhajt versenyeken is ktelez. Nyereg hasznlata a tvlovagl versenyeken szintn kvetelmny. A patkolsra vonatkoz kvetelmnyeket mindig az aktulis versenykirs tartalmazza, de ltalban rvidtvon a kt els lb, kzp- s hossztvon mind a ngy lb patkolsa ktelez. A Magyar Tvlovagl Bajnoksg s a Magyar Kzptv Tvlovagl Bajnoksg versenyein slykorltozs rvnyesl. Kzptvon a lovasnak lszerszmokkal s egyb felszerelseivel egytt minimum 70 kg-nak kell lennie, hossz tvon 75-nek. A mrsbe a kantr slya nem szmt bele. Amennyiben szksges, a versenyznek gondoskodnia kell kiegszt slyozsrl.
A tvlovagl versenyeken rszt vehet minden 14. vt betlttt szemly, aki rvnyes sportegyesleti tagsgi knyvvel s sportorvosi igazolssal rendelkezik. 10-14. vesek csak lland felntt (18 v feletti) lovas ksrvel egytt, rsos szli beleegyezssel vehetnek rszt a versenyeken. Az indul lovakat az MLSZ-nl be kell jelenteni. Rvidtvra a 4., kzptvra az 5., hossztvra a 6. letvket betlttt lovakat lehet nevezni. Nemzetkzi versenyeken a korhatr 7 v. Elrehaladottan vemhes s szoptats kanck a versenyeken nem vehetnek rszt.
A tvhajt kocsiknak kettes fogatnl 4 kerekesnek s minimum 200 kg-osnak kell lennie, egyes fogat lehet 2 vagy 4 kerekes, s minimum 70 kg. A kerekek kls nyomtvja legalbb 125 cm-es legyen. Kocsicsere a verseny folyamn lehetsges. A hajt s segdhajt egyarnt csak nagykor szemly lehet. I. kategris tvhajt versenyen az 5. letvket betlttt lovak vehetnek rszt, mg II. kategris verseny esetn az egyik lnak legalbb 4, a msiknak legalbb 5 vesnek kell lennie. A versenyekre 3 l nevezhet. Verseny kzben lcsere nem lehetsges.
A versenyeken rsztvev lovaknak rendelkeznik kell ltlevllel, mely igazolja a linfluenza elleni megfelel vakcinzst s az egy vnl nem rgebbi fertz kevsvrsgrl, takonykrrl s tenyszbnasgrl szl negatv szerolgiai eredmnyt.
A verseny sorn slyos visszalsnek minsl minden olyan tevkenysg, melyet a versenyz vagy csapattagjai kvetnek el, s ms versenyzket htrnyosan rint. Visszals alatt azon tevkenysgeket kell rteni, mely olyan jogtalan elnyhz jutatja az elkvett. Ezen esetek elbrlsa a Fegyelmi Bizottsg hatskrbe tartozik. A versenyen rsztvev lovakon doppingvizsglatot lehet vgezni. Pozitv eredmny esetn, ha a versenyz hozz nem rtse miatt hasznlta a tiltott szert, gy az adott versenyen elrt eredmnyt trlni kell. Ha a versenyz a tiltott szer alkalmazst nem vallja be, az eredmnyek trlse mellett, a kvetkez versenyen nem vehet rszt, a vizsglat kltsgeinek megtrttetse mrlegelhet. Szndkos doppinghasznlat esetn (enyhbb beszmts al es szerekkel) az adott versenyv minden eredmnye semmisnek tekintend, a vizsglat kltsgt a versenyz kteles megtrteni. Ha a doppingols slyosan beszmts al es szerekkel trtnt, az vadban elrt eredmnyek trlendk, lra s lovasra egyarnt, s az vad tbbi versenyrl a lovat s lovast egyarnt ki kell zrni. Emellett 365 napig semmilyen lovasversenyen nem vehet rszt.
|